theroof.co.il

גגות ירוקים - לשמור על הסביבה מלמעלה


גג ירוק

אחרי שבניתם מערכות חשמל חסכוניות, מערכת מים אפורים וקירות מבודדים, הגיע הזמן לגג ירוק

הרצון לחיבור אל הטבע הוא צורך אנושי בסיסי. במחקר שנערך אודות האזורים בהם אנשים רבים חיים עד מעבר לגיל מאה, נמצא מכנה משותף זהה לכולם – עבודה בגינה וחיבור לשטחים ירוקים.

המציאות בערים בישראל לא מאפשרת הזדמנויות רבות לגדל גינה סמוכה לבית, ומה יכול להיות פתרון טוב מלהפוך שטח לא מנוצל בגג לגינה.

כאשר חברות קבלניות או אנשים פרטיים עומדים בפני פרוייקט של בניית גגות, ניתן להרוג שתי ציפורים במכה אחת – גם לאפשר "ריאה ירוקה" באיזורים עירוניים באמצעות הגג הירוק, ובה בעת להוביל לחסכון בהוצאות קירור.
 

מה הופך גג ל"ירוק"

בעת התקנת גגות, ניתן לכלול מספר אלמנטים שיהפכו את הגג ל"ירוק", ואת הבניין כולו לידידותי יותר לסביבה. הדרך להשיג תוצאה זו היא על-ידי "צביעה" של הגג בירוק, באמצעות כיסוי שלו עם שכבה של אדמה ועליה גינה.

כתוצאה מכך הבידוד של הבניין משתפר, וצריכת האנרגיה לקירור וחימום יורדת בשיעור של כ-25%.

הדרך הבסיסית ביותר להשיג גג ירוק היא למעשה תכנון גינה גדולה בגג – דשא, משטחי אדמה לשתול תבלינים וירקות, ואפילו עצי פרי.

גננים שמתמחים בנושא יעבדו בסמוך לקבלן בעת תכנון הגג, וכך גם כאשר עוסקים בנושא החלפת גגות לצורך ניצול יעיל שלהם.

אם רוצים לשכור חברה שתעשה זאת עבורכם, יש לשלם עלות ראשונית של 4,000-8,000 ₪ (לגג של בניין סטנדרטי) לתכנון הגג הירוק וגינה בסיסית עליו, ועוד סכום של כמה מאות שקלים בחודש עבור אחזקה על-ידי חברה. עלויות המים בטלות בשישים ביחס לחסכון בהוצאות על קירור.


שטחי מול עמוק – סוגי גגות ירוקים

התקנת גגות ירוקים אינה שאלה פשוטה, אלא בחירה של דרך חיים. הסוג הבסיסי של גגות נקרא "גג שטחי", שבו הרצון הוא לא בגינה של ממש, אלא רק בכיסוי של הגג בשכבה דקה (5-8 ס"מ) של אדמה ודשא או צמחים אחרים שאינם דורשים טיפול רב.

במקרה שכזה, ההוצאות הראשונית על התקנת גגות שכאלו והתחזוקה השוטפת יהיו נמוכים. בנוסף, את התחזוקה הבסיסית ניתן לעשות באופן עצמי.

גג שכזה יתאים למי שרוצה לתרום לסביבה ולחסוך בהוצאות קירור וחימום, אך לא לחשוב יותר מדי על תחזוקת הגן, וכן לחברות ומפעלים שרוצים להיות סביבתיים יותר.

הגג העמוק הוא הבחירה של מי שרוצה לא רק לחסוך בהוצאות אנרגיה, אלא ממש להחזיק גינה על הגג.

בעת התקנת גגות ירוקים עמוקים, יש צורך לתכנן מערכת מתוחכמת של ניקוז והשקייה, ולהניח שכבה עבה מאד של אדמה (20 ס"מ עד מספר מטרים). בצורה זו ניתן להתייחס לגג כגינה לכל דבר, ואפילו לשתול עליו עצים.

הבעיה הגדולה של גג שכזה הוא שיש צורך בטיפול כמעט יומיומי, ולכך עלויות של מאות רבות עד אלפי שקלים בחודש. גגות מסוג זה יתאימו, לדוגמה, לחובבי גינון מושבעים שחיים בבניין, כמו גם לבתי מלון ומסעדות אורגניות שרוצים לייצר עבורם עצמם תוצרת חקלאית וכדומה.


הגג הירוק יכול להפוך את שטח הגג בבניין מגורים למקור עניין, ולמתחם שימושי עבור הדיירים.
בצורה זו, שטח גדול שלרוב אינו סימפטי ומוזנח, הופך לחלק אינטגרלי מהבניין, וכך מעלה את ערך הדירות ואת ההנאה של הדיירים מהמגורים בבניין 

10/07/2011    theroof.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר theroof.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2020 theroof.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מתקיני גגות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום גגות
מחפשים חברה מומלצת לבניית גגות ? השאירו פרטים ותקבלו הצעות בהקדם
אנחנו עובדים עם מתקיני גגות מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!