theroof.co.il

איטום גגות לחורף - ככה מכינים את הגג לימי הגשם


איטום גגות

על אף שאנחנו חיים במדינה יבשה יחסית, שבה גם עונת החורף איננה סוערת, אפילו כמות מי הגשמים המינימלית שמצליחה לחדור לגג יכולה לגרום לנזקים משמעותיים
גג ביתנו בדרך כלל אינו זוכה לטיפול מתוקתק כמו יתר חלקי הבית. ניתן להסביר את התופעה הזו בקלות- רחוק מהעין, רחוק מהלב. אלא שלעתים דווקא מה שרחוק מהעין דורש תחזוקה מתמדת, בייחוד בעונת החורף. הפעם נלמד כיצד ניתן להכין את הגג לקראת עונת הגשמים המתקרבת.


נזקי החורף לגג


מרבית האוכלוסיה אינה מודעת, או במקרה הגרוע יותר- אדישה, כלפי הנזקים שיכולים להיגרם לגג הבית בעונת החורף. את האדישות ניתן לייחס לעובדה כי מרבית החורפים במדינה אינם קשים. למרות זאת, גם שכבה דלילה של מי גשמים עשויה לפגוע בגג שלא נאטם בצורה איכותית, שלא לדבר על סופות משמעותיות יותר, שנראות במחוזותינו בממוצע פעם- פעמיים בעונה.

הנזקים שיכולים להיגרם לגג הם מגוונים, ולא משנה אם מדובר בגג רגיל, גג רעפים או גג עץ- חשיבות האיטום זהה בכל סוגי הגגות. בתרחיש הטוב ביותר, החורף יכול להביא עמו נזילה מהגג אל תוך הבית. כפי שניתן להבין, לא מדובר בתרחיש נעים, שכן נזילה יכולה להשפיע על אורח חיים של דיירי הבית ולהוריד מערכו של הנכס. תיקוני נזילות מהגג יכולות להגיע לאלפי שקלים ובמקרים מסויימים הנזק שעלול להיגרם הוא בלתי הפיך.

במקרה הגרוע ביותר, כמו בעתות של סופה למשל, רעפים מהגג עשויים להינתק ממנו לחלוטין ולנחות על צידי הדרך ועל רכבים. במקרה כזה, הגג הופך לסכנת חיים ממשית. לא דרושה סופה משמעותית כדי להעיף רעפים, בתנאי שאלו לא חוברו כהלכה מלכתחילה וסבלו מהזנחה רבת שנים. לכן, חשוב לטפל בגג לפני שהוא יהפוך למפגע של ממש.


כיצד מכינים את הגג לחורף

כדי להכין את הגג לחורף יש לפעול בשתי חזיתות, שרלוונטיות לגבי כל סוגי הגגות, החל מגגות רעפים ועד גגות מעץ. ראשית כל, יש לתחזק בצורה נכונה את מרזבי הגג. מי שלא התקין מרזבים מהסוג הזה, צריך למהר ולהתקין אותם עוד לפני בוא החורף.

תפקידם של המרזבים הוא לנקז את שאריות המים שמצטברות על שכבת הגג ולמנוע את חלחולם פנימה. התקנת המרזבים מצריכה שימוש בחומרים שמוכרחים להישמר יבשים, ולכן ניתן לבצע אותה רק במהלך העונות החמות ולא בעונת החורף עצמה.

מי שחושש שהמרזבים יהפכו למפגע אסתטי, בוודאי ישמח לגלות שענף המרזבים מפותח ומגוון מאוד, וכיום ניתן לבחור בסוג חומר הגלם שממנו מיוצר ( גלוון, אלומיניום או פח נחושת) המרזב ולבחור האם להתקינו בצורה גלויה או נסתרתכשהוא חבוי מאחורי קיר מעטפת הבניין. אפשרות נוספת היא להתקין מרזב חיצוני שמורכב מצינור ניקוז פנימי ומאונך. חשוב מאוד לבחור איש מקצוע איכותי לצורך ביצוע ההתקנה, ולהזמינו אחת לתקופה קבועה כדי לתחזק את המרזבים.

כמו שהבנתם, לא די בהתקנת המרזב לבדו כדי להבטיח חורף חם ונטול בעיות, אלא חשוב להקפיד שהמרזב לא יסתם או ינזל. מרזבים יכולים להיסתם בגלל עלים או פסולת שמתאספת בתוכם, בעלי חיים קטנים שבוחרים לקונן בהם או אפילו מעשי ונדליזם.


איטום הגג לקראת החורף

איטום גגות היא פעולה שמומלץ לעשות בעונת הקיץ גם כן, שכן בעונת החורף המשימה הופכת למורכבת יותר, וכתוצאה מכך גם יקרה משמעותית.

הבעיה הנפוצה בגגות רעפים לדוגמא, היא שלעתים הם מותקנים בידי אנשי מקצוע לא מיומנים שבוחרים לאתגר את חוקי הפיזיקה ולא משתמשים בחומרים איכותיים בחיבורי הרעפים. איטום גגות מתבצע באמצעות זפת או יריעות ביטומניות. יש לחזור על פעולת האיטום אחת לשנה, בעונת הקיץ כאמור, כדי לתחזק את עבודת האיטום ולוודא את תקינותה. פעמים רבות שואלים הלקוחות מה עדיף- לבצע
בידוד גגות באמצעות זפת או באמצעות רצועות ביטומניות? חשוב לדעת כי אין כאן נכון או לא נכון. שתי השיטות לגיטימיות ובכל שיטה יש חסרונות ויתרונות. תפקידו של בעל המקצוע להתאים את השיטה האידיאלית בהתאם לסוג הגג.

צריך לציין כי אף אחת מהשיטות לא תהיה יעילה לאורך זמן, שכן גם בזפת וגם ברצועות עשויים להיווצר פיצוצים בחומרי האיטום והם עלולים לאבד מגמישותם כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש. מכאן נובע ששום שיטה לא מבטיחה לכם ערבונות לכל החיים.


מתי מומלץ לבצע תיקון גגות

תיקון גגות בצורה מקיפה מומלץ שלא לבצע בעונת החורף גם כן. במידה והגעתם לעונה זו וגיליתם מחדלים בצורת הבנייה של הגג, מוטב להזעיק איש מקצוע לצורך יצירת תיקונים מקומיים קריטיים בלבד.

קיים קושי לבצע תיקון גגות מקיף בחורף, שכן מרבית חומרי האיטום דורשים ייבוש ארוך כדי להיות אפקטיביים, תנאים שלא תמיד ניתן להבטיח בעונה זו. לכן, במידה ולא הכנתם את הבית בזמן לקראת עונת החורף, הזעיקו איש מקצוע לצורך ביצוע תיקון מקומי והמתינו עד הקיץ הבא לצורך ביצוע עבודות תיקון מקיפות.


כמה עולה להכין את הגג לחורף

עלות איטום גג באמצעות רצועות ביטומניות עומדת בממוצע על 55-80 ש"ח עבור כל מ"ר. שיטת האיטום באמצעות זפת היא זולה יותר ועולה כ-20 ש"ח למ"ר בלבד, או 25 ש"ח למ"ר במידה והזיפות נעשה עם פיברגלס. איטום גג מרוצף עולה כ-70-100 ש"ח למ"ר. במידה ויש צורך לתקן רעפים, עבודות התיקון יקבעו לא רק לפי עלות החומר (שכן רעפים עולים שקלים בודדים) אלא בעיקר לפי מורכבות הבעיה.


במידה ואתם עוברים לבית חדש,  מומלץ להזמין מומחה שיסרוק את הגג ויבדוק האם ישנן אי תקינויות. איש מקצוע מיומן ידע לגלות מפגעים עוד בטרם התרחשה הנזילה עצמה, ולכן התכנון המוקדם הוא המפתח להצלחה

 05/10/2011    theroof.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר theroof.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 theroof.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מתקיני גגות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום גגות
צריכים לעשות איטום בגג ? השאירו פרטים ותקבלו מידע והצעות בהקדם
אנחנו עובדים עם מתקיני גגות מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!